PROJEKTY

Názov projektu: Zviditeľnenie a prezentácia slovenských výtvarných umelcov v zahraničí

SK 21 – názov katalógu aj skupiny výtvarníkov, ktorí sú prezentovaní. Prezrite si katalóg v pdf.

OLGA ART GALLERY s 21 slovenskými výtvarnými umelcami v Europarlamente v Strassbourgu

Slovenské umenie uchvátilo europarlament
Parlamentný týždeň v Štrasburgu europoslancom spríjemnila slovenská kultúra. Poslankyňa PhDr.Monika Flašíková-Beňová pre svojich kolegov pripravila prekvapenie v podobe výstavy 21 slovenských výtvarných umelcov, ktorých zastrešuje majiteľka Olga Art Gallery PhDr. Oľga Kohlerová. Viac ako polovica z nich navštívila Európsky parlament, aby predviedli svoje umelecké skvosty.
Výprava slovenských umelcov sa na pôde europarlamentu už po niekoľkých minútach cítila ako doma. Už počas inštalácie vystavovaných exponátov, ochotne odpovedali na zvedavé otázky poslancov, ktorí sa prišli pozrieť. Hoci do samotnej vernisáže zostávalo ešte niekoľko hodín, záujem o súčasné slovenské umenie bol nad očakávania. Pri obrazoch a sochách sa zastavovali nielen pracovníci parlamentu, ale i poslaneckí asistenti či poslanci. A to nie len zo Slovenska. Chýr o niečom výnimočnom sa rozšíril veľmi rýchlo a na večernú vernisáž, ktorá sa konala ešte počas rokovania parlamentu, prišlo aj napriek tomu niekoľko stoviek hostí.
Spočiatku som sa bála, že bude slabá účasť, keďže parlament rokuje, ale postupne sa to tu zaplnilo,“ prezradila nám Monika Flašíková-Beňová. Ako dodala, najviac ju prekvapila účasť samotných europoslancov z rôznych krajín únie, pretože tí sa na podobných akciách nezvyknú zúčastňovať. „Väčšinou pošlú len svojich asistentov, ale teraz ich je tu naozaj – na tieto pomery – dosť,“ dodala. Hostia najviac oceňovali rozmanitosť výstavy, ktorá ponúkala dokonalý prierez našim súčasným umením. Medzi exponátmi nechýbali sochy, obrazy či grafiky. Pozitívom bol aj fakt, že sa hosťom priamo pred svojimi umeleckými dielami venovali ich autori.
Autorkou myšlienky priniesť slovenské moderné umenie do európskych krajín je galeristka Oľga Kohlerová. Ako nám prezradila, táto výstava bola započatím cesty po Európe, s pripraveným projektom Oľgou Kohlerovou a 21 súčasnými výtvarníkmi,pod názvom:Zviditeľňovanie a prezentácia slovenských výtvarných umelcov v zahraničí,ktorí vystavovali v jej galérii, a ktorí sa rozhodli podporiť tento projekt svojimi umeleckými dielami.
K tomuto projektu bol vydaný aj katalóg,ktorý predstavuje výtvarníkov,ktorých spája spoločná filozofia,tvorivý program a apolitickosť.Obsahuje ich fotografiu,s krátym životopisom a dielami.
Ide o viacgeneračné zastúpenie a zaslúži si podporu všetkých,ktorí majú možnosť,vôľu a záujem podporovať širšiu prezentáciu vo svete.
Súčasťou tohto projektu bola spoločná výstava v Strassbourgu v Europarlamente,vďaka Monike Flašíkovej-Beňovej,ktorá galeristku Oľgu Kohlerovú a 21 výtvarníkov do Europarlamentu pozvala.
„Ide o prezentáciu a zviditeľnenie 21 slovenských výtvarných umelcov a veľmi sa teším, že práve Monika Flašíková-Beňová zobrala záštitu nad týmto podujatím,“ dodala. „Chcela som na pôde parlamentu predstaviť Slovensko ako modernú krajinu, ktorá má aj svoju históriu, kroje a fujaru, ale zároveň má aj svoju modernú umeleckú tvár,“ vysvetlila europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, dôvod, prečo ju myšlienka oslovila. „Na jednej akcii som sa so sochárkou Janou Brisudovou rozprávala na tému propagácie umelcov na pôde europarlamentu, neskôr ma zoznámila s Oľgou Kohlerovou a bolo to. Čiže sa to dá nazvať takou ‘ženskou akciou’,“ dodala s úsmevom. Ona sama by mala problém si vybrať niečo z týchto diel domov, pretože ju nadchli všetky. „Doma máme len obrazy Fera Studeného – Údenáče, takže by som si nové nemala kam zavesiť, ale sú úžasné a tak mi zostávajú len sochy. Tu by som asi brala všetky, pretože vybrať si jednu, tri alebo aj päť, by bolo málo,“ netajila nadšenie.
Spoločná výstava v Europarlamenta sa konala pod záštitou Prezidenta SR Ivana Gašparoviča,Ministra kultúry Mareka Maďariča a Europoslankyne Moniky Flašíkovej – Beňovej.
Bol to veľký úpspech slovenského umenia a slovenských výtvarníkov!
„Umenie,ako nám ukazuje história,však vždy podporovali mecenáši a sponzori.Zatiaľ galéristka a umelci sa zastrešujú finančne sami,čo nebude možné pri tak rozsiahlom projekte.
Preto sa obraciame na sponzorov,finančné inštitúcie,nadácie pre umenie a štátne orgány,ktorí môžu tento projekt podporiť,aby tak urobili.“- pripomína galeristka Oľga Kohlerová